İngilizce öğrenmem gerekiyor, nasıl İngilizce öğrenebilirim diyorsanız, okulda gördüklerim yetmiyor, alt yazılı dizi film izliyorum ama faydası yok diyorsanız, bir İngiliz ile konuşabilecek veya seyahat edecek kadar İngilizce bilmek istiyorum diyorsanız ama neyi nereden nasıl yapacağım hiçbir fikrim yok keşke bir yol gösteren olsa diyorsanız doğru yere geldiniz demektir.

İngilizce birçoğumuzun ortaokuldan beri gördüğü ama ne hikmetse kimsenin doğru düzgün bilmediği, biliyorum diyenin ise konuşamadığı bir dil. Dil öğretilme ve öğrenme açısından yetersizlik olduğu hepimizin bildiği acı bir geçek. Ancak burada asıl iş sizde bitiyor. Yani siz kendi çabalarınızla öğrenmek zorundasınız. Kaldı ki artık günümüz bakış açısıyla İngilizce bilmek ekstra bir olay değil “onu zaten bilmek zorundasın” onun yanında hangi dili biliyorsun şeklinde bakılıyor.

İngilizce öğrenirken özellikle de anadil seviyesine çıkmak için sadece cümle kurmayı bilmenin yetmediğini hepimiz biliyoruz. Bunun için okuma, konuşma, dinleme, telaffuz ve gramer bilgimizin de yüksek olması gerekiyor. Peki bunca konuyu nereden kimden öğreneceğiz? İşte burada devreye ben giriyorum. Böylesine önemli konuları tek bir yerde bulmanın zorluğunu bildiğim için kendi bilgilerimi sizlerle paylaşıyorum. Hemde internet ve diğer teknolojilerin hayatımıza ne kadar fazla dahil olduğunun farkında olduğum için dijital ortamlarda faydalanabileceğiniz kaynaklar derledim.

Artık giriş yapabiliriz. Sözlük site ve uygulamalarından başlayalım.

1- SÖZLÜKLER

1.1 – Tureng Türkçe-İngilizce Sözlük

https://tureng.com/tr/turkce-ingilizce

Türü: Sözlük

platform: İOS, ANDROİD, WEB

Tureng gerçek anlamda kaliteli bir sözlük hizmeti veren bunun yanında “İngiliz ingilizcesi, Amerikan ingilizcesi, Avusturalya ingilizcesi” ile nasıl telaffuz edildiğini öğrenebileceğimiz bir sözlük hizmetidir. Hatta isterseniz sizde kelime telaffuz kaydınızı alıp siteye yükleyebilir ve yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sadece Türkçe-İngilizce çeviri yapmakla kalmayıp İspanyolca-İngilizce, Fransızca-İngilizce, Almanca-İngilizce çeviriler yapmakta mümkün. Özellikle kelime öğrenirken buradan faydalanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Yabancı dil öğrenirken duyduğunuzu doğru ve aslına uygun şekilde telaffuz etmenin ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçektir.

1.2 – Quizlet

https://quizlet.com/

Türü: Sözlük

platform: İOS, ANDROİD, WEB

Quizlet çok geniş kapsamlı bir sözlüktür. Akılda daha kalıcı olması ve daha hızlı öğrenebilmek için görsel ve işitsel öğrenme yöntemlerini destekleyerek resimli, sesli kelime kartları oluşturabileceğiniz, yazı çalışması yapabileceğiniz, dinle-yaz çalışması ile hem yazı hem telaffuz çalışması yapabileceğiniz ve testler ile ne durumda olduğunuzu kontrol edebileceğiniz çalışmalar bulunmaktadır. Bunlarla da kalmayıp “eşleştir” ve “yer çekimi” oyunları ile kelime testleri ile farklı bir öğrenme gerçekleştirebilirsiniz. En önemlisi ise sınıf oluşturabilir ve Quizlet kullanan arkadaşlarınızla kelime setlerini paylaşabilirsiniz. Şiddetle tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir